Start arrow Informacje ogólne arrow Religia - odłamy Muzułmanów - Druzowie
Religia - odłamy Muzułmanów - Druzowie
Druzowie , są odłamem wywodzącym się z ismailizmu, powstałym w XI wieku. W ciągu 900 - letniej historii, jednym z zasadniczych problemów była kwestia, czy można uznać ich za społeczność muzułmańską, czy też nie. Dopiero pod koniec XIX wieku państwo osmańskie uznało ich za społeczność muzułmańską i tym samym położyło kres represjom religijnym.

Jednym z założycieli tego odłamu religijnego był Muhammad Ad-Darzi, to właśnie od jego nazwiska wzięła się nazwa ugrupowania. Wielu muzułmanom przeszkadza fakt, że druzowie wierzą w boskość Al-Hakima, wierzą w wędrówkę dusz druzyjskich, których liczba jest ograniczona - z tego też względu ich społeczność nie powiększa się. Wspólnota druzyjska podzielona jest na dwie grupy : „wiedzących mędrców” (ukkal) i „nieświadomych” (dżuhhal).

Doktryna druzyjska, ukrywana przed osobami z zewnątrz, opiera się na 111 traktatach (risala) obejmujących wszystkie religijne idee i obowiązki, które w niewielkim stopniu odbiegają od ortodoksji muzułmańskiej.

W Syrii mieszka około 300 tysięcy druzów, co stanowi zaledwie 1,7% ogółu społeczeństwa. Zamieszkują głównie okolice górskiego rejonu Hauran, położonego w południowo-zachodniej Syrii. Wśród syryjskich druzów szczególną rolę po II Wojnie Światowej odegrał ród Al-Atrasów, który reprezentował interesy druzów przed władzami syryjskimi. Władzom syryjskim udało się sprowadzić do minimum rolę społeczności druzyjskiej w polityce kraju.
 
hotele | noclegi | wakacje | pobyty | pomoc dla biznesu | syria.pl