Start arrow Turystyka arrow Mydła z Alppo
Mydła z Alppo
Spis treści
Mydła z Alppo
Strona 2
Image Mydło i zamążpójście
– Poproszę mydło ośmiobeczkowe – mówię do sprzedawcy w sklepie mydlanym na bazarze w Aleppo. Mężczyzna najpierw robi wielkie oczy, a potem sięga na najwyższą półkę po  olbrzymią kostkę nieapetycznie beżową i pomarszczoną. Cena 375 z kostkę. Spoglądam na ułożone na ladzie kolorowe, pięknie zapakowane kostki po 30 za sztukę. – Ilu beczkowe są te mydła? – pytam. – Pani tego nie bierze – krzyczy sprzedawca. – to mydełka dla turystów. Syryjczyk, gdybym mu to proponował, mógłby się wpienić!

Wschód i zachód
W średniowieczu, gdy zachodni chrześcijanie dumni byli z tego, że myją się dwa razy w życiu – przy chrzcie i ostatnim namaszczeniu, na Bliskim Wschodzie codziennie w hammamach, czyli łaźniach, wymydlały się kilogramy burych kostek. Pełna parą pracowały fabryki mydła w Aleppo, Sydonie, Nabulusie i Tripoli. Przepis na mydło był tu znany już w starożytności. Wiadomo, że wyrabiali je Sumerowie (4000 p.n.e.), Egipcjanie, Asyryjczycy, Babilończycy. Jednak recepturę, jaką znamy dziś, zawdzięczamy najprawdopodobniej Fenicjanom (ok. 2700 p.n.e.). Wykorzystali oliwę z oliwek, do których dodawali wodę kaustyczną (woda zmieszana z popiołem solanki kolczystej).

Wśród kobiet
W hammamie az-Zahiriyya w Damaszku poranek należy do kobiet. Już po 10 do frigidarium (zimnego pomieszczenia) wpadają tu ze swoimi córkami. Zrzucają ubrania, zapalają papierosy. Czują się lepiej niż w domu. W przeciwieństwie do dwóch Europejek, które wytrenowanym ruchem z plaży próbują pod prześcieradłem rozebrać się tak dyplomatycznie, żeby nikt nic nie zobaczył. Arabki nie maja tego problemu. Młode dziewczyny przygotowują masę cukrową do depilacji, a dwie starsze zawzięcie dyskutują. Jedna z nich ma syna, druga córkę, a trzecia – szczelnie owinięta prześcieradłem Europejka, trochę rozumie arabski, więc bezczelnie podsłuchuje. Dowiaduje się, że w gronie rozwrzeszczanej młodzieży jest jeszcze ta czwarta. Matka syna bacznie ją obserwuje – czy nada się na żonę?


 
hotele | noclegi | wakacje | pobyty | pomoc dla biznesu | syria.pl