Start arrow Turystyka arrow Ukryte wśród skał
Ukryte wśród skał
Spis treści
Ukryte wśród skał
Strona 2
Strona 3
Image Jasmin poznałam w autobusie z Damaszku do Maalouli. Tylko ona potrafiła wytłumaczyć kierowcy, gdzie chcę, żeby się zatrzymał – u zejścia do pasażu św. Tekli.

Nowa wiara
Święta Tekla nie miała łatwego życia, odkąd po raz pierwszy usłyszała nauczanie św. Pawła. Wbrew woli rodziców przyjęła z jego rąk chrzest. Na swoje nieszczęście pochodziła z rodziny książęcej – dlatego w rękach jej ojca znalazły się dość wyrafinowane metody wyperswadowania dziewczynie nowej religii. Na początek próbowano ją spalić na stosie, ale Pan zesłał ulewne deszcze i ugasił ogień. Później zamknięto ją w klatce z dzikimi bestiami, które na jej widok stały się potulne. Mimo całodobowej straży pewnego dnia udało się jej uciec z rąk oprawców. W ten sposób dotarła dokładnie w to samo miejsce, w którym teraz stoję z Jasmin. Z tą różnicą, że przed Teklą stała lita skalna ściana, a zza jej pleców słychać było odgłosy nadciągających żołnierzy. Nagle pod wpływem żarliwych modłów skały się rozstąpiły. Utworzyło się przejście – „maaloula” po aramejsku. – W tym znaczeniu nieraz wypowiadał to słowo sam Isa – mówi Jasmine. Ona – muzułmanka – czci Isę, czyli Jezusa, jako jednego z wielkich proroków.
W czasach Jezusa po aramejsku mówił cały Bliski Wschód. Dziś posługuje się nim zaledwie 15 tys. osób, z czego 8 tys. mieszka w Maalouli.

Schronienie
Ściany wąwozu, pofałdowane niczym jedwabna tkanina, przybierają bajeczne kształty. Gdzie niegdzie widać wykute w nich groty. Część z nich służyła jako schronienie dla mieszkańców, ich dobytku oraz miejsca pochówku. W tej chwili po otaczających nas skałach niczym kozice brykają stada dzieci, dołem spacerują ich rodzice i zastępy turystów. Maaloula jest bowiem jednym z ulubionych miejsc weekendowych dla mieszkańców Damaszku. Jednak św. Tekla nie  miała czasu na podziwianie tych kształtów, wypatrywała jedynie trudno dostępnej dla oprawców groty. Zalazła ją u wyjścia z wąwozu. Tam się schroniła.


 
hotele | noclegi | wakacje | pobyty | pomoc dla biznesu | syria.pl