Start arrow Informacje ogólne arrow Położenie geograficzne, obszar, ludność, stolica, języki urzędowe
Położenie geograficzne, obszar, ludność, stolica, języki urzędowe
Syria (oficjalna nazwa: Syryjska Republika Arabska) położona jest w południowo - zachodniej części Azji (region Bliskiego Wschodu), nad wschodnim wybrzeżem Morza Śródziemnego.

Łączna długość granicy syryjskiej wynosi 2 253 km. Graniczy z Turcją (822 km) na północy, z Irakiem na wschodzie (605 km), z Jordanią na południu (375 km), z Libanem (375 km) i Izraelem (76 km) na południowym zachodzie. Jej powierzchnia wynosi 185,2 tys. km2 (na okupowane przez Izrael Wzgórza Golan przypada 1 295 km2).

Powierzchnia kraju jest wyżynno-górska: na granicy z Libanem góry Antyliban, w pd. przedłużeniu Antylibanu - Wzgórza Golan, wzdłuż wybrzeża M. Śródziemnego - wąska nizina, na pn.-wsch. rozciąga się półpustynna Al-Dżazira, na pd.- wsch. - równina i kamienista Pustynia Syryjska (ok.1/3 pow. kraju) z rozległymi pokrywami czarnej lawy (tzw. harra). Przez Syrię płyną dwie główne rzeki Orontes i Eufrat. Na niewielkim odcinku granicznym z Turcją przepływa rzeka Tygrys.

Obszary rolnicze stanowią ok. 30% powierzchni kraju. Najbardziej urodzajne tereny znajdują się w północno - wschodniej (region Dżazira) i południowej (Hauran) części kraju.

Syria liczy ok. 19,9 mln ludności. Pod względem narodowościowym Arabowie stanowią 92% ludności kraju, oprócz których największe społeczności etniczne tworzą Kurdowie, Ormianie, Czerkiesi i Turkmeni. Językiem urzędowym jest język arabski. Spośród języków obcych najbardziej rozpowszechnionym jest język angielski (w znacznie mniejszym stopniu język francuski, popularny głównie wśród społeczności chrześcijańskiej).

Stolicą kraju jest Damaszek, który liczy ok. 4 mln mieszkańców. Inne duże miasta to: Aleppo (4,2 mln), Homs (1,6 mln) i Hama (1,4 mln).

Źródło: WEH
 
hotele | noclegi | wakacje | pobyty | pomoc dla biznesu | syria.pl