Start arrow Biznes arrow Sektor przemysłowy - przemysł petrochemiczny
Sektor przemysłowy - przemysł petrochemiczny
Rząd, realizując plan dywersyfikacji rozwoju gospodarczego, przykłada dużą wagę do rozwoju tego sektora. Służyć temu mają wprowadzone zwolnienia podatkowe, liberalizacja i uproszczenie przepisów, stwarzanie zachęcających warunków dla inwestycji zagranicznych.

Przemysł petrochemiczny
Do najważniejszych gałęzi sektora przemysłowego należy zaliczyć przemysł petrochemiczny, który oparty jest na dwóch rafineriach naftowych, ulokowanych w miastach Banias i Homs, przetwarzających łącznie ok. 239 tys. b/d (ok. 132 tys. w Banias i ok. 107 tys. w Homsie).
Od kilku lat nie są one w stanie zaspokajać rosnącego zapotrzebowania na produkty naftowe (ok. 380 tys. b/d), co zmusza rząd do importu znaczącej ilości produktów naftowych (głównie oleju napędowego).

Władze, zdając sobie sprawę, że modernizacja obydwu rafinerii nie zaspokoi szybko rosnącego popytu rynku, zawarły w 2007 r. umowy na budowę kolejnych rafinerii. Firma Noor Financial Inwestment Co. (NFI) ma wybudować zakład w Deir ez Zor o mocy produkcyjnej do 140 tys. b/d (planowane otwarcie na 2012 r.), przystosowany głównie do produkcji oleju napędowego. Lokalizacja przy granicy z Irakiem wskazuje, że do przetwarzania będzie wykorzystywana również ropa naftowa pochodząca z tego kraju. Drugą rafinerię, o mocy przerobowej 140 tys. b/d, władze zamierzają wybudować we współpracy z firmą Malaysian Petrofield oraz inwestorami prywatnymi: lokalnymi, z Iranu i Wenezueli3. W analizowanym okresie rząd podpisał umowę z chińską firmą CNPC na budowę trzeciej rafinerii o mocy produkcyjnej 100 tys. b/d. Uruchomienie trzech nowych rafinerii pozwoli zwiększyć Syrii zdolność przerobową ropy do ponad 600 tys. b/d.

Źródło: WEH
 
hotele | noclegi | wakacje | pobyty | pomoc dla biznesu | syria.pl