Start arrow Biznes arrow Sektor rolniczy
Sektor rolniczy
Jest to drugi, co do wielkości sektor gospodarki, w którym zatrudnienie znajduje ok. 30% siły roboczej. Obszar uprawianych ziem wynosi ok. 5,5 mln hektarów (ok. 1/3 obszaru kraju).

Rząd, traktując go jako strategiczny, wspiera go subsydiami (dopłaty do paliwa, skup wybranych artykułów rolnych po specjalnych cenach np. buraki cukrowe, pszenica, owies, bawełna).

W ostatnich trzech latach wzrost produkcji rolniczej hamowała susza, która spowodowała znaczący spadek produkcji zbóż. W przypadku pszenicy, wyniósł on 50% (z 4 mln do 2 mln ton). Jej zbiory nie pozwoliły zaspokoić nawet potrzeb rynku krajowego6 (ok. 4,9 mln ton ), zmuszając rząd do importu znaczących ilości (w ostatnim kwartale 2008 r. ogłosił on kilka przetargów na jej import o łącznej ilości 1 mln ton). Ucierpiała również uprawa bawełny, przynosząca Syrii duże wpływy dewizowe z tytułu eksportu (drugie co do wielkości po ropie naftowej). Jej produkcja obniżyła się o 5,5% w 2007 r. (do 650 tys. z 686 tys. ton w 2006 r.). Sukcesywny spadek produkcji rolnej spowodowany warunkami atmosferycznymi pokazał jak niezbędny jest wzrost nakładów finansowych na rozbudowę systemów irygacyjnych.
Władze zdają sobie sprawę z rosnącego problemu.

Od 2000 r. realizują program unowocześniania stosowanych rozwiązań irygacyjnych, w ramach którego państwo pokrywa rolnikom część wydatków (do 30%) poniesionych na modernizację i rozbudowę systemów nawadniania.

Źródło: WEH
 
hotele | noclegi | wakacje | pobyty | pomoc dla biznesu | syria.pl