Start arrow Turystyka arrow Damaszek
Damaszek
Stolica Syrii pretenduje do miana najstarszego miasta świata, które rozłożyło się u stóp Dżabal Kasjun, należącej do pasma Antylibanu, z której rozpościera się wspaniały widok na całą okolicę. Tradycja mówi, że w Antylibanie Kain zabił Abla a niektórzy uważają, że wydarzenie to miało miejsce właśnie na Dżabal Kasjun.

Najsłynniejszy zabytek Starego Miasta to Wielki Meczet, zwany także Meczetem Umajjadów. Znajduje się on w miejscu uświęconym różnymi kultami. Już około 1000 roku p.n.e. czczono w nim pogańskiego boga Hadada. Kilkaset lat później Rzymianie wznieśli tu świątynię Jowisza, którą cesarz Teodozjusz w IV wieku zmienił w Bazylikę Świętego Jana Chrzciciela. Przebudowany w VIII wieku przez rządzących Umajjadów, uznawany jest za najwybitniejsze dzieło architektury wczesnego islamu . Wielki Meczet Umajjadów jest po Mekce, Medynie i Jerozolimie czwartym najświętszym centrum islamu.

W pobliżu Wielkiego Meczetu leży główna arteria Starego Miasta - ulica Prosta, to właśnie przy tej ulicy, w domu niejakiego Judy, zamieszkał Święty Paweł, kiedy przyprowadzono go oślepionego do Damaszku. Ulica Prosta doprowadzi nas do dzielnicy chrześcijańskiej, w której są dwa inne miejsca związane z Apostołem Narodów. Pierwszym z nich jest Dom Ananiasza. Drugim mały kościółek zwany Oknem Świętego Pawła. Ponadto Damaszek zasłynął z produkcji jedwabiu - głównie adamaszku, stali damasceńskiej i fajansów damasceńskich

Do najważniejszych obiektem celów turystycznych Damaszku należy Wielki Meczet Umajjadów z 705 roku, jest najstarszą budowlą i najważniejszą świątynią w Syrii oraz czwartą co do ważności w świecie muzułmańskim. Został przebudowany z Bazyliki Świętego Jana Chrzciciela. Do tej pory przechowywane są tam relikwie Świętego Jana Chrzciciela (czczonego przez Muzułmanów, jako jednego z Proroków). Także godnymi uwagi są: cytadela z XIV wieku, mauzoleum Saladyna z 1193 roku, bazary - Souq Al-Hamidijja, Souq Midhad Pasha, Souq Al-Hari oraz medresy Al-Adilijja i Az-Zahirijja z XIII wieku.
 
hotele | noclegi | wakacje | pobyty | pomoc dla biznesu | syria.pl