Palmyra
Początki miasta są zagadkowe. Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstało i przez kogo zostało wybudowane. Abd-Dubjani i ks. Wujek przypisywali powstanie miasta Salomonowi. Przez Palmyrę prowadziły szlaki handlowe z Mezopotamii, np. z Królestwa Mari, do portów śródziemnomorskich, przede wszystkim do Ugarit i Byblos.

Obecnie Palmyra stanowi jeden z najważniejszych i największych na świecie kompleksów wykopalisk o powierzchni około 50 ha.

Dzięki systematycznym pracom brytyjskich, francuskich, niemieckich, szwajcarskich, a od maja 1959 r. także polskich archeologów odsłonięto m.in. ruiny budowli z czasów świetności miasta, łączące w sobie elementy sztuki hellenistycznej z rdzenną tradycja aramejską a także pozostałości tzw. obozu Dioklecjana.

Najlepiej zachowaną budowlą na terenie wykopalisk jest świątynia Baala – głównego boga w panteonie Palmyreńczyków, położona w południowo–wschodniej części kompleksu. Bezpośrednie wejście do miasta prowadzi przez zrekonstruowany, monumentalny łuk, który połączony był ze świątynią rzędem kolumn, zachowanych obecnie tylko we fragmentach.

Jego przedłużenie stanowi kolumnada ciągnąca się kierunku północno - zachodnim, wyznaczająca główną ulicę miasta. Mniej więcej w 1/3 jej długości wznosi się potężny, również zrekonstruowany Tetrapylon wyznaczający skrzyżowanie głównych ulic. Poprzeczna ulica prowadzi w kierunku agory (południowy - zachód) i świątyni Baalszamina, boga deszczu (północny-zachód). Na południe od centralnej kolumnady znajduje się amfiteatr. W zachodniej części wykopalisk, odkopano pozostałości obozu Dioklecjana, zbudowanego tu po zburzeniu miasta przez Rzymian. Na południowy zachód od miasta, w tzw. Dolinie Grobów znajduje się szereg nietypowych budowli, są to wolnostojące, kamienne wieże grobowe o kwadratowej podstawie z I i początku II w. W ich bogato zdobionych wnętrzach (m.in. popiersia portretowe zmarłych) umieszczano trumny z ciałami.

Polskie wykopaliska w Palmyrii, pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego, rozpoczęły się w 1959 roku. Polscy archeolodzy prowadzą wykopaliska w Dolinie Grobów i w Obozie Dioklecjana. W ciągu 8 lat odkryto, odkopano i zabezpieczono : 2 groby-hipogea i 2 groby typu wieża-hipogeum. Najważniejszym odkryciem, które odegrało dużą rolę w badaniach teoretycznych architektury sepulkralnej, było odnalezienie hipogeów pod wieżami z I wieku. W czerwcu 2003 roku polsko- syryjska ekipa archeologiczna w Palmyrii, odkryła doskonale zachowaną mozaikę z III w. Szef służb archeologicznych w Palmyrii, Chaled Al-Assad powiedział, że : mozaika o powierzchni 70 m2 została odkryta na głębokości 2 m poniżej poziomu starożytnego pałacu. W centrum mozaiki przedstawiona jest walka ludzi ze skrzydlatymi mistycznymi zwierzętami. Obrzeże zdobią obrazy owoców i zwierząt. Zdaniem Chaleda Al-Assada mozaika jest najcenniejszym z dotychczas odkrytych obiektów starożytnych w Palmyrii.
 
hotele | noclegi | wakacje | pobyty | pomoc dla biznesu | syria.pl