Safita
Miasto położone jest na wzniesieniu, wznoszącym się 380 m nad poziomem doliny. Wzrok przyciąga dwunastowieczny zamek, który dominuje nad okolicą, znacznie wyróżniając się spośród budynków dzisiejszej miejscowości.

Wzniesiony został w celach obrony hrabstwa przed sektą Asasynów. Zamek składał się z centralnie umieszczonego donżonu i dwóch linii murów w formie owalu rozciągniętego ze wschodu na zachód. Grubość murów wynosiła 3,3 m, miał on dwukondygnacyjną konstrukcję ze sklepieniem kolebkowym, pierwsza kondygnacja to dwunawowa kaplica, pod którą znajdowała się cysterna na wodę. Znajdowało się w niej 10 stanowisk strzelniczych : 2 z tyłu absydy po jednej w każdej z kwadratowych absyd oraz po trzy w dłuższym boku budowli. Wyższa kondygnacja posiadała po cztery strzelnice w ścianie dłuższego boku i po dwie w ścianie krótszego boku. Z piętra było widać zamek leżący na południowym wschodzie – Crac des Chevaliers i trzeci ważny zamek Templariuszy w Hrabstwie Trypolisu Areymeh, położony pomiędzy Safitą a wybrzeżem. Zamek ten był obsadzony przez Templariuszy przed darowizną biskupa Tortozy nadającą im ziemię, na której miał stanąć zamek w tym mieście, w kwietniu roku 1152. W lutym 1271 Zamek został zdobyty przez sułtana Bajbarsa. Obecnie zachował się donżon w stanie niemal nienaruszonym, który stracił tylko część swojego oblankowania.

W XX wieku groziła mu całkowita ruina, jednak w 1936 roku został zrekonstruowany przez architekta Pierre’a Coupel’a. Pełni on do dnia dzisiejszego rolę kościoła dla miejscowych chrześcijan. Safita należała do grupy najstarszych zamków Templariuszy, jakie posiadali.

Opracowanie: Maher Hasan
 
hotele | noclegi | wakacje | pobyty | pomoc dla biznesu | syria.pl