Maalula
Maalula to jedna z najpiękniejszych miejscowości w Syrii oraz jedno z najbardziej osobliwych miejsc na Bliskim Wschodzie. Położona w wysokich partiach Antylibanu, jest w większości zamieszkana przez ludność chrześcijańską.

Miasteczko związane jest z postacią Świętej Tekli, która schroniła się w nim przed prześladowaniami za wiarę. Kiedy ścigana przez Rzymian Święta Tekla dobiegła do okolic Maaluli, pionowa ściana skalna zagrodziła jej drogę, wtedy jej żarliwe modlitwy spowodowały, iż strome skały rozstąpiły się, umożliwiając dalszą ucieczkę. Tak według legendy powstał wąwóz Świętej Tekli. U jego wylotu wybudowano klasztor, a w położonej nieco wyżej skalnej grocie znajduje się cudowne źródełko i kapliczka z relikwiami świętej.

Drugim niezwykle ciekawym miejscem w Maaluli jest kościół Świętego Sergiusza, który znajduje się nieco powyżej miasteczka i uważany jest za jeden z najstarszych kościołów w Syrii. Został on wzniesiony pomiędzy 313 a 325 rokiem. Ściany trójnawowej świątyni pokrywają niedawno odsłonięte freski, a także liczne ikony, wśród których znajduje się również polski akcent, są to dwie ikony podarowane przez generała Władysława Andersa, który przebywał tutaj w 1943 roku.

Oprócz zabytków uwagę przyjezdnych zwraca rzadko spotykana zabudowa miasteczka, przypominająca nieco indiańskie pueblo : domy zbudowane są na stromych zboczach górskich, a ich dachy są jednocześnie podwórkami domów położonych powyżej. Ale Maalula swoją sławę zawdzięcza czemuś zupełnie innemu, niż zabytki i piękne położenie, jest to jedno z niewielu miejsc w świecie, gdzie mieszkańcy do dziś posługują się językiem aramejskim. Język ten był bardzo rozpowszechniony w Palestynie w starożytności. Nauczał w nim Chrystus i posługiwali się nim apostołowie. Brzmienie języka aramejskiego możemy usłyszeć w kościele Świętego Sergiusza.

Opracowanie: Maher Hasan
 
hotele | noclegi | wakacje | pobyty | pomoc dla biznesu | syria.pl