Start arrow Informacje ogólne arrow Syria - położenie i geografia
Syria - położenie i geografia
Syria położona w południowo - wschodniej Azji, na obszarach przede wszystkim wyżynno-górskich. Zajmuje powierzchnię 185,2 tysięcy km2.

Na północy wznoszą się góry Dżabal an-Nusajrijja i Dżabal az-Zawija, które rozdzielone są doliną Al-Ghab, będącą przedłużeniem Doliny Bekaa. Na południu, na granicy z Libanem znajdują się góry Dżabal asz-Szajch, których najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 2814 m n.p.m., południowym przedłużeniem tych gór są Wzgórza Golan. Wzdłuż Morza Śródziemnego ciągnie się wąska nizina aluwialna.

Środkową i wschodnią część kraju zajmuje rozległa wyżyna obniżająca się z zachodu na wschód. W południowo - zachodniej części tejże wyżyny ciągną się liczne masywy wulkaniczne, z których najwyższym jest Dżabal Duruz. Północno - wschodnia część wyżyny zajęta jest przez półpustynną Al-Dżazira, w części centralnej wyżyny rozciągają się góry Dżabal Abu Rudżmajn. Północno - wschodnia Syria to przede wszystkim równinna i kamienista Pustynia Syryjska, która powierzchniowo zajmuje 1/3 całej powierzchni kraju.

Roślinność
Na terytorium Syrii występuje głównie roślinność półpustynna (piołunowa) i pustynna, w strefie nadmorskiej występują zarośla makii i frygany. W górach napotkamy głównie lasy dębowe, które porastają stoki do wysokości 1000 m.n.p.m. i sosnowe z cedrem libańskim (występuje bardzo rzadko), które porastają stoki do 2000 m.n.p.m., wschodnie podnóża gór porastają skąpe stepy trawiaste.

Ogółem lasy zajmują około 3% powierzchni kraju. Glebami dominującymi są terra rosa i cynamonowa, które napotykamy na zachodzie kraju oraz buroziemy i szaroziemy pół-pustyń i inicjalne gleby pustynne na pozostałym obszarze.
 
hotele | noclegi | wakacje | pobyty | pomoc dla biznesu | syria.pl